11 Ramazan Hatırlatması

Malumunuz Ramazan ayı yaklaşıyor, her sektörde olduğu gibi medyada da hareketli zamanlar yaşanıyor. Tüm markalar Ramazan döneminde görünür olma gayreti içerisinde. Herkes bu dönemin olağanüstü bir dönem olduğu varsayımında. Dolayısıyla irili ufaklı firmalar bu dönemde markalarını gösterme gayretiyle ciddi yatırımlar içerisine giriyor. İşte böylesi heyecan verici bir dönem öncesi, küçük ve orta ölçekli Anadolu firmalarımıza şu hatırlatmalarda bulunmakta fayda olduğunu düşünüyorum;

1. Bir aylık reklamla bugüne kadar ismini tüketicinin zihninde yer etmiş çok az firma vardır. Ramazan dönemi küçük firmalar için marka olma fırsatı değildir. Ayrıca sadece reklam verererek marka olunması da mümkün değildir. Bu sebepten ötürü, lütfen zaten kısıtlı olan bütçenizi mecranın pahalı olduğu bir dönemde heba etmeyin.

2. Bugüne kadar markanıza düzenli para yatırdıysanız, Ramazan dönemi sizin için mecrada olmanız gereken bir dönemdir. Neden? Çünkü rakiplerinizin çoğu bu dönemde köşe kapma derdindedir. Aylar öncesiden hazırlıklara başlarlar ve sizi alt etmenin, sizin bir adım önünüzde olmanın hesabını yaparlar. Doğru mecra seçimiyle kısıtlı olan bütçenizi en iyi şekilde kullanın. Bir şekilde görünür ya da duyulur olun.

3. Dağılmayın, odaklanın. Eğer reklam vermeye başlayacaksanız ve bir/iki mecrayla, bir/iki planlama şirketiyle görüştüyseniz… Eyvahhh… Durun! Geri sarın! Kimseyle görüşmeden önce ne yapacağınıza karar vermeniz lazım, yani akla ihtiyacınız var. Pazarlama ekibiniz varsa bir araya gelmelisiniz yoksa danışmanlık alın ya da ajansınızla toplantı yapın; hedefinizi, bütçenizi belirleyin, rakiplerinizin ne yapabileceklerini gözden geçirin. Sonra sakın dağılmayın. Şurada da olayım burada da olayım derdine düşerseniz, bütçeniz bir anda bitiverir ve ne duyan olur sizi ne bilen. . Hedef kitlenize ve kanalların program ve fiyatlarına göre bir ana kanal seçin, muhtemel daha fazlasına gücünüz yetmeyecektir, ilaveten bütçenize göre 2 ya da 3 tane tematik kanal ekleyip , bir kaç uygun radyoyla destekleyerek kazasız belasız bu dönemi atlatabilirsiniz.

4. Kesin ve net olun. Ne olursa olsun planınızdan sapmayın, unutmayın küçük bir delik barajı yıkar. Plan cepte yola çıktınız; kanallar belli, GRP hedefi belli, paranız cebinizde; yolda maç gördünüz, sezonun ilk maçlarından, herkes takımını merak ediyor. “Maç acayip izlenecek, iki tane bant gireyim” derseniz geçmiş olsun. Neden? Birincisi bu maça yatıracağınız parayla bütçenizde bir gedik açmış olacaksınız, ikincisi başlamamış bir kampanyanız olacak ve yayınladığınız iki tane bant milyonlar tarafından yeterince tekrar edilmediği için maçın sabahına unutulacaktır. Sonuç; başlamadan biten bir kampanya.

5. “Başla, yüklen, soğutmadan devam et” reçetesini uygulayın.Zaten ara ara devam eden marka yatırımlarınız varken bu dönemde sağlam bir çıkış yapmanız bunu son haftaya kadar sürdürmeniz ve sonra rölantide devam etmeniz gerekecek. Bu dönemde rölantide devam ederseniz görünmezsiniz bile, rakibiniz kadar hatırlanmazsınız.

6) Ramazanda otomatik pilot kullanmayın! Bu tür dönemler riskli olduğu kadar fırsatlarla da doludur, o yüzden kontrol her zaman elinizde olsun; kulağınız, gözünüz açık olsun. Atladığınız, reklam vermediğiniz yerler, programlar olabilir. Onun için dataları takip edebildiğiniz kadar yakından takip edin, ani rating zıplamalarına gözünüz kulağınız açık olsun. Unutmayın ki buralara kaydıracağınız bütçeyle ciddi dönüş alabilirsiniz.

7. Reklamı yalnız bırakmayın. Reklam tek başına sahaya yansımayabilir ya da yansıması zaman alabilir. Ama zaman kısıtlı, tüketim bu bir ayda hareketlenecek, o yüzden sahayı desteklemelisiniz, saha aktivitelerini artırmalı, POP uygulamalarını, promosyonlarını önceden planlamalı ve hazırlamalısınız. İletişim her zaman 360 derece düşünülmelidir, 360’ı tamamlayamayabilirsiniz belki ama yaklaşım o olmalı.

8. Kalelerinizi daha sıkı savunun. Güçlü olduğunuz bölgelerde yerel mecraları kullanarak görünürlüğünüzü, duyulurluğunuzu artırın çünkü oralara sahip oldukça ulusal mecrada var olabilirsiniz. O yüzden lider olduğunuz yerde lider gibi davranmayı bilmelisiniz.

9. Söyleyecek farklı bir şeyiniz yoksa görünür olmanın da anlamı yoktur. Kalite, hijyen, lezzet mesajları verecekseniz hiç boşuna paranızı harcamayın. Çünkü zaten kaliteli, hijyenik ve lezzetli ürünler sunmak zorundasınız. Artık bütün firmalar bunları sunuyor, onun için sizi rakiplerinizden farklılaştıracak bir yön olmalı. Onu bulmadan, markanızı inşa etmeden, stratejinizi belirlemeden sakın markanıza yatırım yapmayın. Neden mi? Çünkü bugün başladığınız hijyen dolu iletişimi yarın sağlıkla değiştirebilir öbür gün de lezzetle sürdürebilirsiniz. Sonrasında ise ne yazık ki markanıza karşı güçlü bir algı oluşturamazsınız. Onun için uzun vadeli sağlam bir stratejiyle yola çıkmakta fayda var.

10. Kampanyaya başlamak için ilk günü beklemeyin. Tüketimin en fazla olduğu zaman ilk bir haftadır. Dolayısıyla ilk haftadan önce bir şekilde görünür olmaya başlamalı, sahada varlığınızı hissettirmelisiniz, aksi halde pazara geç kalmış pazarcı gibi olursunuz. Yani siz gelmeden herkes alacağını almış olur.

11) Kampanyanın bittiği gün kampanyaya başlanması gereken gündür. Rakiplerinizi en iyi bu dönemde tanıyabilirsiniz. Kimin nereye gitmek istediğini, tüketicisiyle nasıl iletişim kurduğunu göreceksiniz. Bu dönemde tüm duyularınız açık olsun, ofisinizi sahaya taşıyın. Eminim onlarca not alacaksınız. Ay sonu medya raporu temin edip aldığınız notlarla masaya yatırmalı ve yeni dönem için sıcağı sıcağına kararlar almalısınız

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s