Markalaşmanın ABC’si

Markalaşmanın ABC’si

Marka konusu her yerde konuşulur oldu. Siyasi partiler  bile seçim vaatlerinde marka şehir sözü veriyor. Türkiye ekonomisi çok büyüdü, üretici sayısı arttı, orta ölçekli firma sayısı 430.000’i buldu. Anlayacağınız meydanlar, raflar kalabalıklaştı. Bu kargaşada öne çıkmak için farklılaşmak/markalaşmak  elzem oldu.

Markalaşma konusundaki uzmanlar Türkiye’de 2000’li yıllarda çok uluslu şirketlerde yetişmeye başladı, geride kalan 10 yılın sonrası bu ülkede çok şey değişti. 90’lı yıllardaki üretim odaklı sanayicilik 20 senede yerini müşteri odaklı yaklaşıma bıraktı. Eskiden ürün üretir satılırdı şimdilerde fikir/konsept üretilip deneniyor, test ediliyor, sonra üretiliyor. Mekanizma biraz tersten işler oldu.

Ülkede markalaşma motivasyonu yüksek ama nasıl yapılacağını yeni öğreniyoruz.

İşte 90’lı yıllarda başlayan liberal rüzgar, ardından gelen rekabetçi ortam ve şimdi gelişen büyüyen Türkiye ve bizim insanımız. Tüm bunları denkleme koyunca ihtiyacımız olan “Markalaşmak” konusunda biraz teknik bilgi ve vizyon.

MARKA NEDİR NE DEĞİLDİR?

1)       Ürün ve marka arasındaki fark nedir?

İşe önce bu farkı kavrayarak başlamakta fayda var:

  • Ürün; fabrikalarda üretilen nesnedir
  • Marka; ise tüketici tarafından alınan tatmin sağlayan karışımdır ve bir kişiliği vardır.

Tescil edilen marka ve inşa edilen marka arasındaki fark nedir?

  • Tescil edilen marka; Bir satıcının ürününü ya da sunduğu hizmetlerinin diğerlerinden ayırt edilmesini sağlayan bir çizim, söz ya da sözcükler ya da her ikisi birdendir.
  • İnşa Edilen Marka (marka değeri); Marka bilinirliği, algılanan kalite, marka çağrışımları ve marka sadakatinin toplamıdır buna dağıtım gücü de eklenebilir

2)      Marka Değerini Oluşturan Unsurlar Nelerdir?

Marka Bilinirliği: Diyelim ki evinizin karşısında 3 tane market var ve marketlerin sahiplerinden birisini çok iyi tanıyorsunuz. Hangisine güvenirsiniz (marka bilinirliği tek başına belirleyici değildir, marka değerini oluşturan diğer faktörler ile birlikte düşünülmelidir)? Dolayısıyla hangisinden alışveriş yaparsınız? Aynı sonuç kör testlerde de ortaya çıkar. Tüketicilerden kaliteli ama marka ismi üzerinde yazmayan bir çikolata ile üzerinde marka ismi yazan, bildikleri ama daha az kaliteli bir çikolatayı test etmelerini isteyin. Hangisinin tercih ederler sizce?

Algılanan Kalite: Markanın konumunu belirleyen en önemli faktördür. Kimi markalar fiyat markalarıdır, bazıları prestij, bazıları da sınıf markalarıdır. Bu pozisyonlar içerisinde algılana kalite genelde farklılaşma için belirleyici olur. Örneğin; Ülker, Eti, Saray gibi ürün portföylerinin geniş olduğu markalarda konum belirlemede oldukça önemli role sahiptir. Çünkü bu tür markaları fonksiyonel fayda üzerinden konumlandırmak zordur.

Marka Sadakati: Eldeki müşterileri korumak yenileri cezbetmekten çok daha az maliyetlidir.Bu konuyla ilgili genelde yapılan ve pahalıya mal olan hata eldeki müşterileri önemsemeyerek markaya yeni müşteriler kazandırarak büyümeye çalışmaktır.

Marka Çağrışımları: Kurumun müşterinin zihninde markanın ne anlama gelmesini istediği ile ilgilidir. Marka çağrışımları ürün özelliklerini, ünlü bir kişi ya da belirli bir sembolü içerebilir.

Özetle; Marka olmak sadece ürün/hizmet üretmekten ibaret değildir, tüketiciye ürünü/hizmeti tercih etmesi için bir değer üretmektir. Bu değeri oluşturan unsurlar vardır. Bu unsurları inşa ederek markalaşmak mümkündür.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s