Katma Değer Dediğimiz Şey

“Geçenlerde Alman bir promosyon üreticisi markanın 85. yıl etkinliğine katıldım. Etkinlikte katılımcılara bir portakal soyacağı hediye ettiler. Ertesi gün de vapurda bir işportacının limon suyu sıkma aparatı satışına şahit oldum ve o limon sıkacağından da bir tane aldım. Şimdi katma değer yaratma meselesini bu iki ürün üzerinden anlatmaya çalışacağım”

Temelde yaptığımız iş ürünlere nasıl katma değer yaratılacağının yolunu bulmak. Taktiksel satışları artıracak ya da sorunlara kısa vadeli çözümler bulacak işler değil. Uzun vadeli, sürekliliği olan, ürüne katma değer sağlayan stratejiler geliştirmeye çalışıyoruz.

Son derece soyut bir iş aslında; doğrudan anlatınca anlatmakta zorluk çekiyoruz:)

Aşağıdaki basit örnek ile bir ürüne nasıl katma değer sağlandığını anlatmak istiyorum.

Geçenlerde Alman bir promosyon üreticisi markanın 85. yıl etkinliğine katıldım. Etkinlikte katılımcılara bir portakal soyacağı hediye ettiler. Ertesi gün de vapurda bir işportacının limon suyu sıkma aparatı satışına şahit oldum; ve o limon sıkacağından da bir tane aldım. Şimdi katma değer yaratma meselesini bu iki ürün üzerinden anlatmaya çalışacağım.

Aşağıdaki tabloda, ürünlerin kafanızda daha iyi canlanması için temel bazı bilgiler yer alıyor.

SAMSUNGSAMSUNG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğrafı      
Ürünün Adı Yok Emma
Fonksiyonu Limonun suyunu sıkmak Portakal soymak
Fiyatı 1 Lira 12 Lira
Şekli Vidaya benziyor Salyangoz kafalı
Vaadi Pratiklik Sağlıklı yaşam

Yukarıdaki tabloda da görüleceği gibi ürünlerden biri pratik limon sıkacağı olarak vapurda 1 Lira’ya satılırken, diğeri “sağlıklı yaşam” vaadiyle tam 12 kat daha pahalıya satılabiliyor (yılda 3 milyon adet ). Muhtemelen 2 ürünün üretim maliyetleri birbirine çok yakın.

Peki, insanlar neye 12 kat daha fazla para ödüyor? Tabi ki ürünün sunduğu değere.

Katma değer dediğimiz şey aslında o ürünün sağlıklı yaşam vaadi. Soyut bir şey, kimse göremiyor, ama o ürünü alırken insanlar o hisse kapılarak o ürünü satın alıyor. Ürünün ismi, tasarımı, fiyatlandırması gibi detaylar da bu vaadi destekliyor.

Fiyat kalite skalasından çıkmanın günümüzde bir tek yolu var; o da markanıza bir değer yaratarak o skaladan kurtulmak. Artık herkes her şeyi kolayca, istediği kalitede üretebiliyor, rekabette üretim avantajı rakiplerden farklılaşmanın bir yolu değil artık.

Devir katma değer yaratma devri.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s