Markanızın Değerini Ölçün

Belki de sektörün en çok tartışılan konusudur marka değerini ölçmek. Hemen hemen bütün müşterilerimizden bu soruyu duyarız. Tamam tüm önerdiğiniz faaliyetleri yaptık da markamızın değerini nasıl ölçeceğiz? Yani yaptığımız pazarlama faaliyetlerinin işe yarayıp yaramadığını nasıl göreceğiz?

Bu konuya yıllardır pazarlama profesyonelleri kafa patlatıp durur. Ancak henüz üzerinde %100 mutabakat sağlanmış bir model yoktur.  Konuyla ilgili; David Aeker’in Brans Equty Ten’i; Moran’ın Marka Değeri Endeksi, Young & Rubicam reklam ajansı tarafından geliştirilen Marka Değerleme modeli, Interbrand ve Brand Finance tarafından geliştirilen bir başka değerleme modeli bulunmaktadır.

Tüm modellerin avantajları ve tartışılan yönleri vardır. Bu modellerden bir kısmı markanın finansal değerini ölçerken bir kısmı da rakiplerine göre markanın konumunu puanlar. Biz Goodjob’da en çok üzerinde durduğumuz ve sonuç ürettiğine inandığımız model olan David Aeker’in Brand Equty Ten modelini kullanmayı tercih ediyoruz. İçerik olarak bu toprakların markalarına daha uygun bir model olduğunu düşünüyoruz. Finansal bir ölçüm modeli değil; ama markanın rakiplerine göre mevcut durumunun fotoğrafını çeken, oldukça kullanışlı bir model. Biz bir markanın finansal değerinin o marka satılacağı zaman belirlenebileceğine inanan taraftayız ki işimiz de finansal bir ölçüm değil.

Aşağıda modelde kullanılan değerleme kriterlerini paylaşıyorum. Bu model çeşitli araştırma metotlarından elde edilen verilerle uygulanmaktadır. Ancak siz kendi markanız için referans olabilecek sayıda bir örneklem alıp; kendi markanızın değerini kabaca ölçebilirsiniz. Bu modelin en güzel yanı kriterleri kendiniz ve rakipleriniz için puanladıktan sonra kendi markanızın mevcut durumunun bir fotoğrafını çekebiliyor olmanızdır. İyi bir yorumlamayla fayda üretecek sonuçlara ve uygulama önerilerine ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki tabloda yer alan en üst satıra kendi markanızın adını ve rakiplerinizin adını yazın. Daha sonra kriterlere göre hedef kitleniz olan kişilerle yapacağınız küçük mülakatlar yardımıyla ve elinizde bulunan pazar rakamlarıyla 10 üzerinden her bir kriteri kendiniz ve rakipleriniz için puanlayarak tabloyu doldurun.

Marka_Değerleme_Eren_Özata

Yukarıdan aşağıya doğru her bir markanın toplamını alın. Muhtemelen sizin ve şirket yöneticilerinizin üzerinde büyük oranda mutabık kalacağı bir puanlama yapmış olacaksınız.

Yukarıdaki tablo yardımı ile ortaya çıkan puanları yorumlayarak; rakiplerinize göre konumunuzu, geliştirmeniz gereken yönlerinizi, rakiplerinizin ve kendi markanızın güçlü ve zayıf yönlerini kabaca tespit edebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s