Restoran Markaları İçin Öneriler

Türkiye yeme içme sektörünün zenginliğiyle dünyanın önde gelen ülkelerinden biri. Ülkede 500’e yakın tespit ettiğim şubeleşme çabası var. Bu 500’ün 20-25 kadarı bu işi hakkıyla bir yerlere taşımada başarılı. Ancak bu işleri dünyaya satma konusunda başarılı olmadığımız kesin. Bir kaç popüler girişimin bazı ülkelerde şubeleşme gayreti dışında 50 ülkede faaliyet gösteren başarılı global bir markamız yok.

Temelde kültürümüzde soyut düşünme, değer satma, sistem kurma pratiği yok. Çok iyi ustalarımız var; ama çok iyi sistem kuracak bakış açımız yok.

Hal böyle olunca da ürün bazlı değer üretmekten uzak markalar ve çoklanamayan iş modelleriyle bir yere gidemiyoruz. Belki de çoklanamayan yapılar üzerinden bir markalama modeli geliştirmek gerek.

Retoran markası yaratmak

Peki Ne Yapmalıyız?

Öncelikle, her sektörde markalaşma dinamikleri birbirinden farklılık gösterir. Doğru yere bakmak markanın kısa sürede ayrışmasını sağlayacak fikirleri bulmanızı sağlar. Eğer her kategoride ezber bir markalaşma pratiği uygulamaya kalkarsanız sonuç alamaz ve başarısızlık hikayeleri yazarsınız.

Restorancılık sektörü de diğer kategorilere benzemeyen bir markalaşma pratiği gerektirir.

Aşağıda bazı temel prensipleri sizinle paylaşacağım. Bu prensipler bakış açısı oluşturmanız için size yardımcı olacaktır.

Ürün Değil Misafir Odaklı Boşluk Bulmalıyız

Pazarın hangi diliminde yer alacağınızı belirlemek zorundasınız. En çok yapılan hata bir ürün fikrinden yola çıkmaktır. Oysa misafir beklentisinden/ihtiyacından yola çıkmak zorundasınız. İyi künefe yapıyorsunuz diye markalaşamazsınız, iyi künefenizle pazarın hangi diliminde müşterinizin hangi ihtiyacını giderdiğinizi bulmak zorundasınız. Starbucks iyi kahve yaptığı için tercih edilmiyor, müşterilerin zaman geçirme ihtiyacını giderdiği için tercih ediliyor.

Ürününüzün Ambalajı Birden Fazla Değişkenden Oluşur

Restorancılıkta ambalajınızı oluşturan 5 temel unsur vardır ve bu unsurlar sürekli yaşar, zaman zaman birbirinden bağımsız değişir, haliyle ahenk içerisinde değişkenlerin sürekliliğini sağlamak zorundasınız. Yeme içme sektörü en az moda kadar dinamik bir sektördür.

  • Personel görünüşü ve davranışı
  • Mekan mimarisi
  • Menü ve Sunum
  • Atmosfer
  • Fiyatlandırma 

Temas Noktalarını Kurgulayın

Temas noktaları markanız ile müşterinizin yüz yüze geldiği andır. Bu anlar markanızla ilgili müşterinizin zihnine bir duygu kodlamak için size fırsat sunar. Örneğin hesabı ödeme anında ıslak mendili kullanmanız ve anında o restoranla ilgili bir fikir beyan etme ihtiyacı hissetmeniz.  Bunun gibi anları kurgulayıp zihni kodlamak sizin elinizde.

Restoran markaları

Damak Tadı 100 yıldan Fazla Sürede Oluşur

Bir toplumun damak tadını değiştirmek neredeyse imkansızdır. Çünkü damak tadımız ve yemeyi sevdiğimiz yiyecek tercihlerimiz anne karnında hafızamıza kazınır; yaşadığımız aile ortamında şekillenir. Bu nedenle hibrit ürünlerle zaman kaybetmeyin gerçeklerin peşinde olun.

Çoklanabilir bir sistem kurun

Restoranda sistem kurmak yazılım kodlamaya benzer. Eğer aynı programı farklı yerlerde, kişilerden bağımsız ve sorunsuz bir şekilde çalıştırabiliyorsanız şubeleşin, yoksa işinizi büyütüp sürekliliğini sağlama şansınız neredeyse imkansızdır.

Ve son olarak acele etmeyin, çünkü başa dönüp düzeltmek iş ilerledikçe çok daha zor ve maliyetli olur.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s